Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Ok, rozumiem
Green Power Development
Wersja polska Wersja polska English version

Kontakt

+48 533 404 400
office@green-power.com.pl
Kraków, ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego 10/3
Green Power Development Green Power Development Green Power Development Green Power Development

Licznik

1) Od początku Twoich odwiedzin na naszej stronie () turbina Vestas V112 o mocy nominalnej 3 MW, wyprodukowała powyższą ilość energii elektrycznej.

2) Ilość gospodarstw domowych (zakładając średnie zapotrzebowanie na energię = 0,28 kW/h) zaopatrywanych przez turbinę Vestas V112 moc nominalna 3 MW.

Aktualności

Nabór na płatne praktyki do naszego działu prawnego

Dział prawny firm... zobacz więcej

Informacja dla osób wydzierżawiających nieruchomości na potrzeby farm wiatrowych

W związku z licznymi pytaniami Właścicieli nieruchomości wydzierżawionych na potrzeby farm wiatrowych zamieszczamy poniżej informacje dotyczące... zobacz więcej

Zmiana numeru kontaktowego

Nastąpiła zmiana numeru kontaktowego biura. Aktualnie numer kontaktowy to: +48 22 123-0-300 ... zobacz więcej

Piknik na Stawku 2016

Annopol

Jak co roku Farma Wiatrowa Annopol sp. z o.o. miała możliwość uczestnictwa w organizowan... zobacz więcej

Turniej Miejscowości w Sokołówce

Radzięcin

Mamy przyjemność zrelacjonować Państwu udział spółki Farma Wiatrowa Frampol w wy... zobacz więcej

Archiwum aktualności

Rynek energetyki wiatrowej w Polsce i Europie


Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Unię Europejską do 2020 roku 20% produkowanej energii pochodzić ma z odnawialnych źródeł energii (OZE). Największe znaczenie odgrywać ma energetyka wiatrowa, która w bilansie energetycznym stanowić ma 11,6-14,3% produkowanej energii.
Na terenie Unii Europejskiej od 2000 roku 30% nowo zainstalowanych mocy wytwórczych energii elektrycznej pochodzi z wiatru. Poniższy wykres pokazuje ilość nowej mocy zainstalowanej w Unii Europejskiej w roku 2008 w zależności od rodzaju źródła energii. Odnawialne źródła energii rozwijają się znacznie szybciej niż konwencjonalne, a największe znaczenie ma wśród nich energetyka wiatrowa.

Green Power Development - Ilość nowej mocy zainstalowanej w Unii Europejskiej w roku 2008 w zależności od rodzaju źródła energii

opracowano na podstawie danych EWEA


Nasycenie elektrowniami wiatrowymi
w Polsce należy do najniższych w Europie. Pod względem procentowego udziału energii wiatrowej w całkowitym zużyciu energii zajmujemy, obok Czech i Węgier, odległe miejsce, znajdując się znacznie poniżej średniej europejskiej. Poniższy wykres prezentuje trzy wskaźniki określające nasycenie elektrowniami wiatrowymi. Dla ułatwienia dane zostały  przedstawione proporcjonalnie w stosunku do obecnego nasycenia elektrowniami wiatrowymi w Polsce.

Green Power Development - Wskaźniki określające nasycenie elektrowniami wiatrowymi
opracowano na podstawie danych EWEA


Jak widać na poniższej mapie prezentującej moce zainstalowane (MW ) w energetyce wiatrowej w Europie według stanu na koniec 2009 roku, państwa o powierzchni porównywalnej do Polski (takie jak Hiszpania, Niemcy czy Francja) pozyskują z wiatru wielokrotnie więcej energii. Niewielkie nasycenie polskiego rynku energetyki wiatrowej zwiastuje szybki rozwój tej branży.


Green Power Development - Moce zainstalowane (MW) w energetyce wiatrowej w Europie według stanu na koniec 2009 roku
opracowano na podstawie danych EWEA


Poniższy wykres przedstawia wielkość produkcji energii elektrycznej (MWh ) z użyciem poszczególnych technologii OZE w Polsce w latach 2005-2008. Jak widać udział energii z wiatru jest w naszym kraju stosunkowo niewielki, co w kontekście planów rządowych, nieuchronnie zwiastuje bardzo szybki i dynamiczny rozwój branży energetyki wiatrowej.  Zgodnie z planem Ministerstwa Gospodarki do 2030 roku 18,2% energii brutto ma być pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii.

Green Power Development - Wielkość produkcji energii elektrycznej (MWh) z użyciem poszczególnych technologii OZE w Polsce w latach 2005-2008

opracowano na podstawie danych PSEW


Każde przedsiębiorstwo, które dostarcza prąd klientom końcowym musi potwierdzić udział produkcji z OZE w całkowitej ilości energii dostarczanej klientom w Polsce za pomocą świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów) lub uiścić opłatę zastępczą. Przedsiębiorstwo może pozyskać świadectwa pochodzenia z własnej produkcji energii z OZE lub nabyć je giełdzie energii.

Green Power Development - Wymagany udział z OZE w całkowitej ilości energii elektrycznej dostarczanej klientom końcowym

opracowano na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki