Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Ok, rozumiem
Green Power Development
Wersja polska Wersja polska English version

Kontakt

+48 533 404 400
office@green-power.com.pl
Kraków, ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego 10/3
Green Power Development Green Power Development Green Power Development Green Power Development

Licznik

1) Od początku Twoich odwiedzin na naszej stronie () turbina Vestas V112 o mocy nominalnej 3 MW, wyprodukowała powyższą ilość energii elektrycznej.

2) Ilość gospodarstw domowych (zakładając średnie zapotrzebowanie na energię = 0,28 kW/h) zaopatrywanych przez turbinę Vestas V112 moc nominalna 3 MW.

Aktualności

Nabór na płatne praktyki do naszego działu prawnego

Dział prawny firm... zobacz więcej

Informacja dla osób wydzierżawiających nieruchomości na potrzeby farm wiatrowych

W związku z licznymi pytaniami Właścicieli nieruchomości wydzierżawionych na potrzeby farm wiatrowych zamieszczamy poniżej informacje dotyczące... zobacz więcej

Zmiana numeru kontaktowego

Nastąpiła zmiana numeru kontaktowego biura. Aktualnie numer kontaktowy to: +48 22 123-0-300 ... zobacz więcej

Piknik na Stawku 2016

Annopol

Jak co roku Farma Wiatrowa Annopol sp. z o.o. miała możliwość uczestnictwa w organizowan... zobacz więcej

Turniej Miejscowości w Sokołówce

Radzięcin

Mamy przyjemność zrelacjonować Państwu udział spółki Farma Wiatrowa Frampol w wy... zobacz więcej

Archiwum aktualności

Gdzie warto budować elektrownie wiatrowe?

Warunki konieczne

Wybór lokalizacji jest kluczowy dla powodzenia inwestycji, dlatego należy szczegółowo przeanalizować, czy spełnia ona podstawowe wymogi. Dla elektrowni wiatrowych w Polsce są one następujące:

 1. Wykluczenie obszarów chronionych. 
  Farm wiatrowych nie można budować na terenach parków narodowych, rezerwatów oraz stanowisk archeologicznych. Pewne ograniczenia występują również w parkach krajobrazowych, na obszarach objętych ochroną w ramach programu Natura 2000 oraz w korytarzach ekologicznych. W takich przypadkach decyzja o budowie farmy wiatrowej uzależniona jest od pozytywnej decyzji środowiskowej.
   
 2. Zachowanie odpowiednich odległości.
  Należy zapewnić odpowiednie oddalenie elektrowni od terenów zabudowanych (szczegóły w artykule dotyczącym hałasu), lotnisk, dróg, torów kolejowych, linii wysokiego napięcia oraz ropo- i gazociągów. W zależności od dominującego na danym obszarze kierunku wiatru należy również zachować odpowiednie odległości pomiędzy turbinami. Przy ustawieniu turbin prostopadle do kierunku wiatru odległość taka powinna być nie mniejsza niż trzykrotność średnicy wirnika, natomiast jeśli turbiny ustawione są równolegle do dominującego kierunku wiatru, dystans powinien być co najmniej dwukrotnie większy.
   
 3. Dostęp do sieci energetycznej. 
  W pobliżu turbin powinien znajdować się główny punkt odbiorczy, do którego podłączone zostaną zainstalowane elektrownie wiatrowe. Ważna jest również odległość od linii energetycznych, tak aby zapewnione było podłączenie farmy wiatrowej do systemu elektroenergetycznego.

Ocenia się, że powyższe wymogi spełnia około 10% polskich gruntów.

Warunki sprzyjające

Czasem można spotkać się z opinią, że w Polsce warunki naturalne nie sprzyjają budowie elektrowni wiatrowych, ponieważ dominują niziny i nie ma wystarczająco silnych wiatrów. Nieporozumienie może brać się stąd, że przeciwnicy farm w swoich analizach wietrzności często biorą pod uwagę pomiary wykonywane na wysokości 10 metrów nad poziomem gruntu, a przecież oczywiste jest, że dla turbin wiatrowych istotne są warunki na wysokości wielokrotnie większej. Przykładowo na wysokości 100 m przeciętna prędkość wiatru wynosi w Polsce około 6,5 m/s, a na terenach nadmorskich nawet 8 m/s. Większość turbin wiatrowych zaczyna produkować energię już przy prędkości 3-4 m/s.
 
Dowodem na to, że w naszej części Europy warto inwestować w energetykę wiatrową jest fakt, że krajem, który szczyci się największą liczbą turbin na świecie pod względem zainstalowanej mocy, są Niemcy. Wielkie farmy wiatrowe znajdują się zaraz za naszą zachodnią granicą, często na terenach bardziej nizinnych niż w Polsce.
 
Najbardziej korzystne warunki wiatrowe są w pasie nadmorskim, ale postęp technologiczny umożliwia realizację bardzo opłacalnych inwestycji również w innych rejonach kraju. Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się Suwalszczyzna, Podkarpacie lub Dolny Śląsk. Trochę gorsze warunki wiatrowe równoważone są przez niewielką liczbę istniejących farm wiatrowych, a przez to łatwiejszy dostęp do sieci energetycznych.