Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Ok, rozumiem
Green Power Development
Wersja polska Wersja polska English version

Kontakt

+48 533 404 400
office@green-power.com.pl
Kraków, ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego 10/3
Green Power Development Green Power Development Green Power Development Green Power Development

Licznik

1) Od początku Twoich odwiedzin na naszej stronie () turbina Vestas V112 o mocy nominalnej 3 MW, wyprodukowała powyższą ilość energii elektrycznej.

2) Ilość gospodarstw domowych (zakładając średnie zapotrzebowanie na energię = 0,28 kW/h) zaopatrywanych przez turbinę Vestas V112 moc nominalna 3 MW.

Aktualności

Nabór na płatne praktyki do naszego działu prawnego

Dział prawny firm... zobacz więcej

Informacja dla osób wydzierżawiających nieruchomości na potrzeby farm wiatrowych

W związku z licznymi pytaniami Właścicieli nieruchomości wydzierżawionych na potrzeby farm wiatrowych zamieszczamy poniżej informacje dotyczące... zobacz więcej

Zmiana numeru kontaktowego

Nastąpiła zmiana numeru kontaktowego biura. Aktualnie numer kontaktowy to: +48 22 123-0-300 ... zobacz więcej

Piknik na Stawku 2016

Annopol

Jak co roku Farma Wiatrowa Annopol sp. z o.o. miała możliwość uczestnictwa w organizowan... zobacz więcej

Turniej Miejscowości w Sokołówce

Radzięcin

Mamy przyjemność zrelacjonować Państwu udział spółki Farma Wiatrowa Frampol w wy... zobacz więcej

Archiwum aktualności

Czy elektrownie wiatrowe są przyjazne dla środowiska?

Pozyskiwanie energii z elektrowni wiatrowych wpływa w korzystny sposób na środowisko przyrodnicze. Jedną z najważniejszych korzyści jest zmniejszenie ilości energii pozyskiwanej z konwencjonalnych źródeł. Wydobycie węgla, który stanowi podstawowy surowiec energetyczny Polski, prowadzi do degradacji wielu obszarów. Wokół kopalni dochodzi do obniżenia poziomu wód gruntowych (tzw. lej depresyjny), przez co zaczyna brakować wody w studniach. Powstanie leja depresyjnego prowadzi również do przesuszenia gleb leśnych co wpływa niekorzystnie na drzewostan. Wokół kopalni powstają także szpecące krajobraz hałdy, w których zgomadzone są niebezpieczne związki chemiczne. Duże zagrożenie dla środowiska stanowią również wody kopalniane (zwane również wodami dołowymi), które powodują wzrost zasolenia wód powierzchniowych. Zmniejszenie wydobycia surowców kopalnych sprzyja również spadkowi prawdopodobieństwa katastrof ekologicznych związanych z przesyłem surowców energetycznych na duże odległości.

Szczególne korzyści związane z pozyskiwaniem większej ilości energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych odnosi atmosfera. Pracujące turbiny wiatrowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń chemicznych, w przeciwieństwie do elektrowni opalanych węglem, gdzie dochodzi do emisji dużych ilości tlenków węgla, siarki i azotu. Szczególnie niebezpieczne są tlenki siarki i azotu, które poprzez reakcje z wodą zawartą w atmosferze tworzą kwasy siarkowe i azotowe, będące składnikiem kwaśnych deszczy. Powodują one zwiększenie zakwaszenia gleby, które prowadzi do zmniejszenia plonów oraz degradacji roślinności.

Powyższe wady elektrowni opalanych węglem zostały prawie całkowicie wyeliminowanie w elektrowniach jądrowych, jednak pojawiają się w nich inne zagrożenia dla środowiska. Szczególnie niebezpieczne są odpady promieniotwórcze, które wymagają transportu z elektrowni oraz długiego okresu składowania, ponieważ są one bardzo trwałe. Do tego dochodzi ryzyko awarii elektrowni jądrowych, które mogą spowodować duże zniszczenia środowiska oraz olbrzymie zagrożenia dla człowieka.

Porównanie elektrowni wiatrowych do wymienionych wyżej elektrowni konwencjonalych wskazuje na wielkie korzyści środowiskowe wynikające z ich eksploatacji. Turbiny wiatrowe nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, nie prowadzą do degradacji gleb ani nie stanowią zagrożenia dla wód powierzchniowych i podziemnych. Brak możliwości wyczerpania się zasobów wiatru oraz brak jakichkolwiek odpadów podkreśla korzystny wpływ farm wiatrowych na środowisko przyrodnicze.